Vejdirektoratet udvider de to kilometer af Djurslandsmotorvejen tættest på E45 Østjyske Motorvej for at sikre mindre kø og en bedre sammenfletning mellem Djurslandsmotorvejen og E45.
Strækningen under Høgemosevej skal dermed udvides, og derfor er Vejdirektoratet nødt til at spærre tilkørsel 19b fra den 19. januar klokken 19:00 frem til den 1. april.
Det skriver Vejdirektoratet i en pressemeddelelse.
Tilkørsel via Lisbjerg Parkvej og Klokhøjen
Spærringen af tilkørselsrampen får konsekvenser for de mange trafikanter, som dagligt kommer fra Søften og Hinnerup og benytter netop den tilkørsel for at komme til Djurslandsmotorvejen.
Er du en af de trafikanter, kan du i stedet køre via Lisbjerg Parkvej og Klokhøjen, hvor du kan køre på motorvejen ved <19a> Lisbjerg.
Omkørsel fra Skejby og Djursland
Du kan ligeledes benytte frakørsel 19a Lisbjerg og køre via Klokhøjen og Lisbjerg Parkvej, hvis du kommer fra Djursland og skal videre mod Søften og Hinnerup.
Kommer du derimod fra Skejby, kan du tage frakørslen mod Søften og Hinnerup inden Søftenvej fletter sammen med Djurslandsmotorvejen.
Der vil være skiltet med den midlertidige tilkørsel i området og spærringen af frakørslen før 19a Lisbjerg på Djurslandsmotorvejen. Fra Skejby er der et permanent skilt mod Hinnerup på Søftenvej, og der vil derfor ikke være skiltet med spærringen af frakørsel 19b før selve frakørslen.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet giver trafikanterne.