Man kan sige meget om dansk politik, men det hører alligevel til sjældenhederne, at der bliver smidt tåregas og røggranater på gulvet i Folketingssalen.
Ikke desto mindre var det præcist hvad der skete i der serbiske parlament i går, tirsdag.
Serbiske oppositionsmedlemmer valgte nemlig at udløse røggranater og tåregas inde i parlamentet som et tegn på modstand mod regeringens politik og støtte til de protesterende studerende, viste en direkte udsendelse.
Demonstrationer, der blev udløst af kollapset af et togstationstag, der dræbte 15 personer for fire måneder siden, er blevet den største trussel mod den serbiske regering.
Det skriver Reuters.
Fra godkendt dagsorden til kaos
Under den lovgivende session, efter at den siddende koalition ledet af det Serbiske Progressive Parti (SNS) godkendte dagsordenen, løb nogle opposition politikere ud af deres pladser mod parlamentsformanden og kom i håndgemæng med sikkerhedsvagterne.
Andre kastede røggranater og tåregas, og live-tv viste sort og pink røg inde i bygningen.
Formand Ana Brnabić sagde, at to lovgivere var blevet skadet, og at en af dem, Jasmina Obradović fra SNS-partiet, havde fået et slagtilfælde og var i kritisk tilstand.
"Parlamentet vil fortsætte med at arbejde og forsvare Serbien," sagde hun under sessionen.
Parlamentet skulle tirsdag vedtage en lov, der øger midlerne til universiteter - et af de vigtigste krav fra de studerende, der har blokeret fakulteter siden december.
Parlamentet skulle også have noteret sig statsminister Milos Vucevic' afgang. Men andre punkter, der var blevet sat på dagsordenen af den siddende koalition, vakte vrede i oppositionen.
Se videoen fra tv-transmissionen nedenfor.