Det er sjældent, at de fødevarer, som forbrugerne lægger i indkøbskurven i Danmark, har rester af pesticider over grænseværdien. Det viser en ny rapport fra DTU Fødevareinstituttet, som er lavet for Fødevarestyrelsen.
I en 5-års periode har Fødevarestyrelsen taget 8.894 prøver af forskellige fødevarer – for eksempel frugt, grønt, kornprodukter og børnemad.
Hovedparten af de fødevarer, som findes på det danske marked, overholder grænseværdierne for pesticidrester, og i perioden var der kun overskridelse af grænseværdierne i 2 pct. af prøverne.
”Det er glædeligt, at langt de fleste fødevarer overholder grænseværdierne, og for de fødevarer, hvor der er konstateret overskridelser, er det kun sjældent, at der er tale om sundhedsmæssigt uacceptable overskridelser”, siger Henrik Dammand Nielsen, enhedschef i Fødevarestyrelsen.
Undersøgelserne viser også, at der var færre pesticidrester i danske afgrøder sammenlignet med udenlandske. Faktisk kan man nedsætte sit pesticidindtag med ca. 50 pct., hvis man vælger dansk producerede afgrøder, hvor det er muligt – og yderligere, hvis man køber økologisk.
Spis fortsat 6 om dagen
DTU har beregnet, at 25 afgrøder i den femårige periode tegnede sig for 88 pct. af vores pesticideksponering. Samlet set er eksponeringen på et niveau, hvor det ikke udgør en risiko for danske forbrugere – også hvis du tilhører gruppen, som spiser meget frugt og grønt.
”Fødevarestyrelsen anbefaler derfor fortsat forbrugerne at ”spise 6 om dagen” – det svarer til 600 g frugt og grøntsager. Grøntsager og frugt indeholder nemlig mange af de mineraler og vitaminer, som vi har brug for, og bidrager til en sund kost, også selvom nogle afgrøder indeholder pesticidrester,” siger Henrik Dammand Nielsen.